Borovinić Bojović otvorila panel za mlade: Naša obaveza je da stvorimo okruženje koje će mladima omogućiti da doprinesu oblikovanju politika

Danas je u Skupštini Glavnog grada, na inicijativu predsjednice Skupštine, dr Jelene Borovinić Bojović, održana panel diskusija pod nazivom „Prava studenata i mladih u donošenju odluka“, koja je okupila predstavnike relevantnih institucija, nevladinog sektora i mladih, s ciljem jačanja njihove uloge u procesima donošenja odluka. Predsjednica Skupštine je na samom početku prisutnima čestitala Međunarodni dan studenata koji se obilježava 17. novembra.

U prethodnom periodu, trudila sam se da čujem i uvažim vaš glas. Ponosna sam na dosadašnju saradnju koju smo ostvarili sa omladinskim organizacijama i univerzitetskom zajednicom, ali sam ujedno svjesna da uvijek možemo više. Naša obaveza je da stvorimo okruženje koje će mladima omogućiti da doprinesu oblikovanju politika koje ih se tiču. Sa entuzijazmom smo pokrenuli inicijativu za kandidaturu Podgorice za Evropsku prestonicu mladih 2028, na kojoj tim Glavnog grada u saradnji sa međunarodnim i nevladinim organizacijama naporno radi, izjavila je Borovinić Bojović.

Ivo Andrić je jednom rekao “Mladost je srećno doba u kome čovjek počne da vjeruje u sebe, a još nije prestao da vjeruje drugima”, i upravo u tome leži radost razmjene ideja sa vama. Želim da naša saradnja počiva na međusobnom povjerenju, ali da prevashodno bude vođena vašim samopouzdanjem i optimizmom, poručila je ona.

Prisutni panelisti su poseban naglasak stavili na unapređenje zakonskog okvira, transparentnost i pristup informacijama, kao i na važnost međuresorne saradnje kako bi se omladinske politike s nacionalnog nivoa efikasno implementirale i na lokalnom nivou.

Vedran Vujisić, generalni sekretar Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore, govorio je o zakonskom okviru i strukturi za učešće studenata u tijelima i organima Unverziteta i fakulteta. On je prisutnima objasnio na koji način Studentski parlament zastupa prava studenata.

Vladimir Perazić, generalni sekretar Mreže za mlade Crne Gore skrenuo je pažnju na to da je potrebno da se glas mladih više čuje na lokalnom nivou, te da to može biti ostvareno kroz veće aktiviranje Lokalnih savjeta za mlade, i izmjenu zakonskog rješenja u tom smislu.

Branko Stešević iz Direktorata za mlade pri Ministarstvu sporta i mladih prisutnima je predstavio nacionalni zakonski okvir koji se odnosi na mlade. Kao ključni izazov u primjeni istakao je nedovoljnu koordinaciju među institucijama, i prepoznao potrebu za većim osnaživanjem institucionalnih mehanizama za uključivanje mladih koji mogu nadživjeti političke promjene.

Krsto Vukadinović iz Direktorata za visoko obrazovanje Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija naglasio je potrebu za većim ulaganjem u ljudski kapital koji će se baviti mladima, zaključivši da postoji potreba za dodatnim radom na evaluaciji politika za mlade, kako bi one bile prilagođene potrebama i jeziku mladih. Takođe, istaknuta je važnost stvaranja boljih uslova za njihov razvoj i djelovanje, čime bi se podstakla i njihova odgovornost.

Predstavnici omladinskih organizacija, poput Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore, ukazali su na probleme u finansiranju omladinskih inicijativa i apelovali na sistemsko rješavanje ovih pitanja kroz jasniju zakonsku kategorizaciju omladinskih organizacija.

Na kraju događaja održana je otvorena sesija za pitanja publike, gdje su mladi aktivno učestvovali u diskusiji sa predstavnicima institucija, postavljajući pitanja i predlažući rješenja za unapređenje njihovog položaja.