Jačanje kapaciteta odbornika u oblasti održivog transporta

U organizaciji ugledne nevladine organizacije “Biciklo.me” u sklopu Evropske nedjelje mobilnosti u Evropskoj kući u Podgorici, 21. septembra 2023. godine, održana je radionica za odbornike u Skupštini Glavnog grada i službenike organa lokalne uprave o održivoj urbanoj mobilnosti.

Obuci su prisustvovali odbornica i odbornici u Skupštini Glavnog grada Podgorice, iz vlasti i opozicije, mr Jasna Jovanović, Goran Šćepanović, dr Stefan Ćelafić i mr Aleksandar Saša Zeković.

Radionica je imala za cilj da se odbornici i lokalni službenici bolje upoznaju i sa konceptom održive mobilnosti u gradovima kao i da se razmjene stavovi i iskustva u pogledu unapređenja održivih vidova transporta. Predavači na radionici bili su Blažo Crvenica i Stefan Bulatović iz “Biciklo.me”.

Odbornik Goran Šćepanović je snažno pozdravio i podržao inicijative koje nude rješenja zasnovana na stručnom i realnom nivou. “Zalažem se da se rješenja, dokazana van Crne Gore, prilagode našim ekonomskim pa i mentalnim karakteristikama. Najviše treba poraditi na edukaciji, prvenstveno mlađeg uzrasta, jer ovo je zapušten i zanemaren problem pa će trebati mnogo vremena da se to riješi na prihvatljiv način a sve u cilju humanijeg i kvalitetnijeg života i rada, tih i budućih mladih generacija” kazao je odbornik Šćepanović. On je podsjetio na značajna iskustva i doprinos obrazovnog sistema, u prošlosti, u odnosu na podsticanje i uspostavljanje saobraćajne kulture.

Dr Stefan Ćulafić je istakao da je u učestvovao u radu Skupštine Glavnog grada i u prethodnom mandatu, i da je posebno ponosan što je prethodni skupštinski saziv prepoznao značaj teme urbane održive mobilnosti i to pokazao usvajanjem Plana urbane održive mobilnosti u februaru 2020. godine. “Urbana održiva mobilnost nije nešto što je budućnost, već sadašnjost svakog modernog urbanog društva i ujedno cilj kojem i mi moramo stremiti. Unazad tri godine dosta toga je urađeno na aplikaciji koncepta urbane održive mobilnosti i nadam se da će se sa primjenom tog plana nastaviti i u periodu koji je pred nama” istakao je odbornik dr Ćulafić. On je kazao da je odluka o besplatnom gradskom prevozu za učenike i učenice u Podgorici istorijski važna jer dugoročno doprinosi stvaranju navika i manjem korišćenju automobila.

Odbornik Aleksandar Saša Zeković je istakao da su ove teme izuzetno značajne i potrebne u podijeljenom i polarizovanom društvu a održivi transport da prevazilazi sve razlike i okuplja sve političke i društvene aktere.  Zeković je, na nivou ostvarivanja mikro mobilnosti, govorio i o kompromitaciji pilot projekta “PGsharing”. “Odbornici i odbornice treba da se prepoznaju kao zagovarači, zastupnici urbane mobilnosti pa zato u gradskoj skupštini trebamo obrazovati zajednički odbornički klub koji bi djelovao kao grupa za pritisak i monitoring” kazao je odbornik Zeković. On je predložio da se prema svim investitorima, građevinarima, u Podgorici uputi poziv/preporuka da kod izgradnje stambenih zgrada na vrijeme planiraju određene zajedničke prostorije, poput spremišta za bicikle, jer je za građane čuvanje bicikala važno pitanje, pa i preduslov za njegovo intenzivnije korišćenje.

Radionica je dio projekta “SUMP-UP – Unapređenje primjene Plana održive urbane mobilnosti Glavnog grada Podgorica”, koji je dio regionalnog programa SMART Balkans, a koji finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.