Предсједница Скупштине отворила фестивал омладинске културе „Немањин град”

Предсједница Скупштине Главног града др Јелена Боровинић Бојовић отворила је синоћ трећи Подгорички фестивал омладинске културе „Немањин град”. На дводневној манифестацији, која се у организацији НВО „Реанимација” и Удружења младих активиста Црне Горе, одржава на љетњој сцени на Саставцима, Подгоричани су у прилици да уживају у бројним програмима из области књижевности, ликовне умјетности, филма и музике.

Говор предсједнице Скупштине Главног града на отварању фестивала:

„Поштована публико,

Уважена младости Подгорице,

Са истинском радошћу сам прихватила позив да данас будем овдје са вама и отворим трећи Подгорички фестивал омладинске културе „Немањин град”, који својим концептом спаја традицију и авангарду, прошлост и савременост, древност и младост, ријеч и слику.

Ова културна манифестација афирмише све оне вриједности које су мени и лично и професионално веома важне. С једне стране имамо његовање традиције, наслеђа наших предака, а са друге – овдје се даје простор модерности, преиспитивању, оригиналности, новим идејама и новим видицима које младост и умјетност са собом носе.

Имајући у виду да се фестивал омладинске културе одржава на овом историјски драгоцјеном локалитету, корисно је да се подсјетимо ријечи Николаја Берђајева, који је казао: „Култура је повезана са култом предака, легендама и традицијама”.

Увјерена сам да је управо овај простор на ушћу Рибнице у Морачу, са својим богатим и разноврсним историјским наслеђем, идеалан за то да се спој традиције и модерности опредмети у догађању културе.

Подсјетићу, иако сви то знамо, да је древна Рибница мјесто рођења Стефана Немање – Светог Симеона Мироточивог, родоначелника династије Немањића, која je оставила снажан печат у историји цијелог Балканског полуострва. Подгорица још увијек нема његов споменик, а док га добије, управо догађаји као што је овај фестивал, који носи његово име, биће живи спомен на првог Немањића.

Иако је ово само срце града, које плијени својом љепотом и специфичном атмосфером, овај простор дуго времена био је занемарен и запуштен. Ово је прилика и да се сјетимо онога који нас је први у духовном смислу, призивајући нас у светосимеоновске литије, вратио Немањином граду – нашег митрополита Амфилохија. Чињеница да се овдје данас окупљају млади пјесници, музичари, сликари и други културни ствараоци доказ је да се Пoдгорица заиста вратила Немањином граду и разлог за понос и вјеру да ће наша дјеца имати будућност какву прижељкујемо.

Омладинска култура је веома важан израз једног друштва у антиципацији слободе, развоју умјетности у свим смјеровима, као и подизању али и продубљивању свијести. Дозволите да као домаћини, овај фестивал доживимо и као инспирацију Подгорице и као инспирацију Подгорицом. Интелектуално-урбана провокација, пјесничко надахнуће, креативне ликовне форме и остали изрази које ћемо чути, видјети и доживјети током фестивала, представљају покрет генерација, ход савремености који повезује прошлост и будућност.

А кад смо код хода, ако се не варам, ваше раније трибине носиле су назив „Ход ка Немањином граду”. Зато са задовољством могу да констатујем да сте стигли. И да вам пожелим добродошлицу.

Иако је ово омладински фестивал, сигурна сам да ће у рециталима, музичким наступима, изложбама и трибинама моћи да уживају Подгоричани свих доба, нација и вјера. Умјетност припада свима, а као што је речено, „младост је стање духа, а не број година”.

Гостима – учесницима фестивала желим лијеп боравак у нашем граду, а свима вама да уживате у програму и да се увијек враћате Немањином граду.

Хвала.”

На програму фестивала, данас од 18 часова публика може да погледа изложбу „Графика је преживјела”, аутора Јована Томовића и Александра Радевића. Омладинску трибину на тему „Независна сцена и млади: Искуства и успјешни модели удруживања” водиће Александар Остојић из НВО „Ластавица” из Пљеваља и Марија Марковић из ДС „Празан простор” из Подгорице. Фестивал ће затворити књижевни критичар Стефан Синановић са којим ће модератор Балша Вукчевић водити разговор на тему „Literally me: прегласна самоћа савременог свијета”.

Јуче је публика има прилику да погледа изложбу сликара Немање Окиљевића из Београда под називом „Динарски модернизам и авангарда”, да ужива у стиховима пјесника из Новог Сада и Београда – Јелене Марићевић Балаћ, Тијане Сладоје, Велимира Кнежевића и Мирка Јовановића, као и у музичком наступу триа „Санчо Панса” из Никшића.