Predsjednica Skupštine Glavnog grada, dr Jelena Borovinić Bojović danas je učestvovala na Forumu EU proširenja u okviru panel diskusije pod nazivom “Kulturno nasljeđe i EU proširenje – Perspektiva gradova”, koja je okupila istaknute stručnjake i predstavnike lokalnih vlasti kako bi razgovarali o ulozi kulturnog nasljeđa u procesu evropskih integracija.
Borovinić Bojović je u okviru svog izlaganja predstavila razvojni projekat valorizacije arheološkog lokaliteta Duklja. Cio projekat biće usklađen sa postojećim zakonskim normama, a lokacija utvrđena u adekvatnoj blizini, ali van samog arheološkog nalazišta kako bi se osiguralo očuvanje naše kulturne baštine.
“Kada je riječ o održivosti i uticaju na urbani razvoj, kroz ovaj projekat Podgoricu pozicioniramo kao nezaobilaznu destinaciju kulturnog turizma, stvaramo prostor dostupan svim generacijama i planiramo ekološki održiv pristup izgradnji. Važno je napomenuti da se projekat u potpunosti uklapa u šire evropske inicijative valorizacije kulturnog nasljeđa, što doprinosi afirmaciji Crne Gore kao dijela evropske kulturne zajednice. Planirana realizacija predviđena je za 2028. godinu, simbolično u godini u kojoj očekujemo završetak procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. U tom kontekstu, ovaj projekat ne bi bio samo kulturni poduhvat, već i snažan pokazatelj evropske orijentacije naše zemlje, ” istakla je Borovinić Bojović.
“Predstavljanje Duklje na evropskom nivou značilo bi potvrdu njenog značaja u širem civilizacijskom okviru, čime bismo dodatno osnažili našu poziciju u zajednici naroda koji baštine zajedničke istorijske i kulturne vrijednosti”, zaključila je ona.
Predsjednica Skupštine navela je da je prekogranična saradnja Glavnog grada sa gradovima iz Evrope oživjela kroz mrežu gradova Eurocities, čiji je Podgorica član. Nominacija Podgorice za Evropsku prestonicu mladih 2028, pozicionirala je ovaj grad na mapu Evrope i otvara mogućnosti za razmjenu mladih širom kontinenta, te čvršću i bližu saradnju sa evropskim gradovima.
Panelisti su istakli značaj kulturnog nasljeđa kao pokretača društvenih promjena i njegovu ključnu ulogu u razvoju gradova kroz ekonomske, socijalne i ekološke aspekte. Diskusija je naglasila važnost usklađivanja politika sa standardima Evropske unije i razvijanja strategija za korišćenje kulturnog nasljeđa kao sredstva za regionalnu koheziju i razvoj.
Među govornicima su bili Dejan Crnek, zamjenik gradonačelnika Ljubljane i predsjedavajući Foruma za kulturu mreže Eurocities, dr Jelena Borovinić Bojović, predsjednica Skupštine Glavnog grada Podgorica, Georgia Antonopoulou, šefica Odjeljenja za kulturno nasljeđe Grada Atine, te Vladimir Jokić, gradonačelnik Kotora.
Učesnici su istakli potrebu za koordiniranom akcijom na nacionalnom i regionalnom nivou kako bi se zaštitilo i valorizovalo kulturno bogatstvo regije, te su pozvali na nastavak dijaloga i implementaciju konkretnih mjera u skladu sa evropskim integracijama.
Forum je organizovan pod pokroviteljstvom Evropskog centra za kulturno nasljeđe (European Heritage Hub), inicijative sufinansirane od strane Evropske unije.
Foto: Radonja Srdanović



